DAĞLALESİ Hakkında Bilgi

   DAĞ LALESİ  

DAĞLALESİ Hakkında Bilgi

Dağlalesi bu adı taşımasına karşı laleyle akraba degildir. Lale zambakgiller familyasında, dağlalesi ise düğün çiçeğigiller familyasında yer alır. Kuzey yarım kurenın orman ve çayırlarında oldukça yaygın olan bu çok yıllık otsu bitkilerin 120 kadar türü vardır. Manisa lalesi ve anemon adlarıyla da bilinen bu türlerin bazıları ilkbaharda bazıları sonbaharda çiçek acar.

Bitkinin bilimsel cins adı olan anemone sözcüğü Eski  Yunanca’da  ‘rüzgar’ anlamına  gelen bir sözcukten türetilmiştir.’Rüzgar çiçegi’ yada Rüzgar gülu ‘ diye türkceleştire bilecek olan bu ad dağ lalesninin ince uzun gövdesinden ve en hafif esintide dagılacakmış gibi görununen zarif çiçeklerinden kaynaklanır. Eski Yunanlılar, sevgilisi adonis’in ölumene ağlayan tarnıca  afrodit’in gözyaşlarını yere düşer düşmez birer dağ lalesine dünuştuğune inanılırdı. Bu guzel çiçekler geceler ve kötu havalarda çiçek tozlarını korumak için kapanır.

Avrupa’da ve Türkiye’nin batısındaki ağaçlık yerlerde yetişen beyaz dağ laleesine (anemone nemorosa) yıldız biçiminden beyaz , bazen pembe ye çalan çok zarif çiçeleri vardır. Özellikle pembe, eflatun ve mor tonlarında çiçekleri acan pek çok dağ lalesi türünden gösterişli kültür çeşitleri elde edilmiştir. Son baharda çiçek açan Japon dağ lalesi (anemone hupehensis yada anemone japonica) bunlardan birisidir. Bu çeşitlerden bazıları yurdumuzda da sus bitkisi olarak yetiştirilir.

Düğün çiçekgilleri familyasındaki bitkileri çoğu dağlaleside zehirlidir. Genede bu bitkilerin bazı  türleri halk arasında idrar ve balgam sökturme, öksurugu dindirmek, diş ve kulak ağrılarını iğleştirmek için icaz olarak kullanılır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak