Cüzam Hastalığı

Cüzam Hastalığı

Deride, kol, bacak ve yüz sinirlerinde, burunda ve vücudun öbür bölümlerinde ağır doku bozukluklarına yol açan bir hastalıktır. Lepra ya da Hansen hastalığı olarak da bilinir ve bu hastalığın etkeni “Mycobacterium leprae” denen, çomak biçiminde bir bakteri yani basildir. Hastaların derilerinde şişkin yumrular meydana gelir, bu yüzden özellikle yüz kısmının görüntüsü çok bozulur. Hastalık sinir sistemine de etki ettiği için, hastaların derilerine herhangi bir darbe geldiği zaman, hatta ateş tutulduğu zaman bile ağrı hissetmezler.

Kasları zayıflatıp güçsüz düşürdüğü için hastalardaki hareket kabiliyetini azaltır ve bu da tembellik ve dış tepki vermeyi engelleyen bir sonuç doğurur. Eski çağlarda insanlar bu hastalığa “miskin hastalığı” da derlerdi. Bulaşıcı bir hastalıktır fakat kolay kolay dokunma ya da tükürük yoluyla bulaşmaz. Sağlıklı bir insanın cüzama yakalanması için hastaların arasında uzun yıllar yakın temasta olması gerekir.

Kişinin vücut direncine bağlı olarak cüzam ağır ya da hafif bir şekilde geçer. Kimilerinde küçük yara bereler ve şişlikler olur ve bunlar vücut direnci iyi olduğu takdirde çabuk geçer ve hastalık son bulur. Fakat vücut direnci sağlam olmayan insanlarda şişlikler daha da büyür ve tedavi uzun sürer. Üstelik el ve bu durumda pençe biçimini alırlar. Ayrıca sinir sistemine etki ettiği için hastalarda duyu yitimine sebep olur ve hasta bazen farkına varmadan kendisini yakabilir ve herhangi bir yerini kesebilir. Cüzamlılarda görülen biçim bozuklukları çoğunlukla bu kazalardan dolayı olur.

Cüzam hastalığı nadiren ölümle sonuçlanır. Fakat tedavi edilmediğinde hastalarda ölümcül hastalıklara yakalanma ihtimali vardır. Bugün, Batı ve Orta Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’ da 15 milyona yakın cüzam hastası olduğu sanılmaktadır. Eski çağlarda insanlar cüzam hastalığını tanrının bir laneti olarak görürlerdi ve cüzam hastaları toplumdan dışlanırdı. Çünkü cüzamlı insanlar günahkar olarak görülürdü ve bir kez dokunmayla bulaştığına inanılırdı cüzam hastalığının. Bu sebeple insanlar hastaları toplum dışına ittiler.

Cüzam hastalığı, bugün tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak tedavi süresinin uzun olması ve ilaçlarının pahalı olmasından dolayı, masrafların artması sonucu hastalığın tam olarak önlenmesi zor oluyor. Dünya Sağlık Örgütü bu hastalığa savaş açarak bu hastalığı yeryüzünden silmek için mücadele vermektedir.Cüzzam Hastalığı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak