ÇİKOLATA NASIL YAPILIR

indir (9)ÇİKOLATA NASIL YAPILIR ?
Millat’tan önce büyük olasılıkla Olmeklerden oluşan bir grup, Güney Amerika’da kakao ağacı yetiştirilir. Mayalar bu ağaçtan bir hayvanın meyve kopardığına tanık olur. Mayalar zamanla bu çekirdekleri nasıl kullanacaklarını öğrenirler ve çikolatalı bir içecek yaparlar.
Kakao: Latince adı tanrıların besini anlamında Teheobromocacao olan kakao ağacından elde edilen kakao,

 

 

 

indir (11)Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika da üretilir.
Kakao ağaçları dört yaşından sonra meyve vermeye başlar. Bu ağaç yılda iki kez meyve verir ve boyu 4-10 m’dir. Meyve, olgunlaştığında uzunluğu 35 cm kadardır. Bir meyvenin içinde yaklaşık 2.5 cm boyunda 20-40 tohum, yani kakao çekirdeği bulunur. Etli olgun meyvelerin içerisinden çıkarılan bir kaç gün muz yaprağında mayalandırılır. Daha sonra güneşte kurutulur. Ve çekirdekler fabrikada işlenmeye hazır hale gelir. Fabrikada temizlenen kakao çekirdekleri kavrulur ve öğütülür . Elde edilen macun görünümündeki sıvı çikolata yapımında kullanılır. Kavrulmuş kakao parçaları şeker ile karıştırılır ve bir kapta hamur hale getirilir. Hamur ince çikolata tabakalarına dönüştürülür ve ardından bu tabakalar kakao yağı katılarak yumuşatılır. Sonra dikdörtgen olukları içinde ki silindirlerle çikolatayı yumuşak ve pütürsüz hale getirilir. Sıvıya dönüşen çikolata kalıplara dökülür ve soğutulur. Katılaşan çikolatayı çıkarmak için kalıp ısıtılır.

BİTTER ÇİKOLATA:
Bileşiminde en az % 18 kakao yağı ve en az %14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

SÜTLÜ ÇİKOLATA:
Bileşiminde en az % 2.5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren , ayrıca en az % 14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao ve süt yağı toplam miktarı en az % 25 olan çikolatadır.

BEYAZ ÇİKOLATA:
Bileşiminde en az % 20 kakao yağı ve en az % 14 süt kuru maddesi içeren ve en az % 3.5 süt yağı olan çikolatadır.

DOLGULU ÇİKOLATA:
Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren sütlü çikolata, bitter çikolata , bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan oluşan dolgulu çikolatadır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak