ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI AİDS HIV

ss

Çağımızın hastalığı AİDS

Zoonoz yani hayvandan insana bulaşabilen karakterde bir hastalık olan AIDS’in ortaya çıkışı eski çağlara kadar dayanan Afrika da bulanan şempanzelerle ilişkiye girerek insanlara bulaşmıştır. Ayrıca evlilik dışı cinsel yaşamın arttığı son yıllarda genellikle ölümle sonuçlanan AIDS hastalığı fazlasıyla yaygınlaşmıştır. Bu yayılmanın başlıca sebepleri;  korunmasız ilişkiler, bireylerin hastalık hakkında bilinçlenmemesi, konuyla ilgili yeterli düzeyde eğitim ve seminerler verilmemesi, kontrolsüz genel evler gibi pek çok hastalığa davet çıkartan ortamlarda bulunmaktır.

HIV virüsünün sebep olduğu AIDS hastalığı direkt olarak ölüme sebep olmamaktadır. Bu virüs bağışıklık sistemimizi çökerterek diğer patogen etkenlere ya da hastalıklara ortam hazırlamakta ve en savunmasız zamanımızda bizi gribal enfeksiyon gibi çok basit bir hastalıktan dolayı ölüme götürmektedir.

AIDS, kan ve sperm ya da cinsel sıvılar üzerinden insandan insana bulaşmaktadır. Ayrıca plasenta yoluyla anneden bebeğe de bulaşmaktadır. Enjektör gibi operasyonlarda kullanılan aletler, tek kullanımlık olmalı bunların birden fazla bireyde kullanılması da hastalığa yol açmaktadır. Çünkü HIV virüsü cansız ortamlar da dahi kendini koruyabilmekte ve enfekte etmek için bireyi beklemektedir. Kan nakli gibi olaylarda da bulaşma olduğu çok küçük bir ihtimalde olsa görülmüştür.

El sıkışma, deriye dokunma, öpüşme, tükürük, gözyaşı, ter, sinek, ortak kullanılan; banyo, hamam, havuz, musluk gibi gündelik temaslarla ve AIDS hastalığına yakalanan bireylerle aynı ortamda bulunmak size virüsü bulaştırmaz. HIV virüsü sağlıklı deriden içeriye giremez.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak