Çağımızın En önemli sorunlarından biri: “Obezite”

obezite

 

Çağımızın En önemli sorunlarından biri: “Obezite”

Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite hastalığı, genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı miktarda artması ve boy uzunluğuna göre vücudun istenilen düzeyin üstüne çıkması olayıdır. Başka bir diyişle obezite; insan vücudunda ki yağ hücrelerin de depolanan doğal enerji kaynaklarının çok ciddi riskler oluşturacak kadar artması ve ölüme kadar yol açabilen karakterize bir metabolik hastalıktır. Asla hafife alınmaması gereken bu hastalığa sahipseniz hemen bir diyetisyene başvurmanız gerekmektedir.

Hayatımızda çok büyük önemi olan beslenme anne karnından itibaren yaşamımızın sonuna kadar devam etmekte olan vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Beslenme ile dengeli beslenme arasında çok büyük farklar vardır. Dengeli beslenme; bireyin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınıp vücutta kullanılması işlemidir. Beslenme miktarı; yaşa, cinsiyete, uğraştığı iş ağırlığına, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hasta olup olmamasına göre değişmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Obeziteye neden olan etmenler; aşırı ve düzensiz beslenme, fiziksel hareketliliğin az olması, stres bunların en önemlileri arasındadır. Bunların yanında genetik, metabolik ve çevresel olarakta birçok etmen bulunmaktadır. Fastfood tarzı beslenme, çok yağlı yiyecekler yeme gibi hatalara düşmemeliyiz. Bol bol meyve yiyip düzenli şekilde beslenmeliyiz.

Obezite; endokrin, solunum, sindirim, kardiyovasküler gibi birçok sisteme etki ettiğinden dolayı pek çok hastalığa davet çıkartmaktadır. Bu hastalıklardan bir kaçını açıklayacak olursak; Astım, solunum güçlüğü, karaciğer yağlanması, felç, aşırı kıllanma, menstrasyonda düzensizlik, kas ve kemiklerde de pek çok hastalık ortaya çıkartmaktadır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak