Brucella nedir ve nasıl tedavi edilir?

salıkBrucella nedir ve nasıl tedavi edilir?

Brusellozis; Brucella isimli bak­terinin vücuda girmesi ile görülmekte olan bir sorundur ve brucella adlı bakteri enfeksiyonun adıdır. Halk arasında  en çok bilinen adı peynir hastalığıdır. Temel olarak çiftlik hayvanlarından kaynaklanan bir enfeksiyon olarak görülmektedir.

Hastalığın belirtileri; aralıklı ateş en sık görülen durum olarak biliniyor olsa da terleme, bitkinlik ya da yaygın ağrı ve depresyon en bilindik etkileri arasında yer almaktadır. Bu hastalık insanlara enfekte edilmiş olan bakteriler vasıtası ile peynir yolu ile geçiş sağlamaktadır.

Temelde bir hayvan hastalığı olup, hayvanlardan insanlara bulaşan bir zoonotik türe sahip hastalıktır. Ülkemizde ilk defa 1915 yılında görülen brucella hastalığı, Kuleli hastanesinde bir askerde görülmüş ve günümüze kadar çeşitli yollarla insanlar üzerinde bu tip hastalıkların görüldüğü bilinmektedir.

Epidemiyolojisi: Kaynatılmadan pastörize edilmiş olan sütlerin peynir haline gelmesi ile görülmekte olan bu durum süt ve süt ürünleri ile alakalı bir hastalık olması ile bilinmektedir. Salamura peynirlerin içeriğinde çok yüksek oranda bir tuz barındırıyor olması da bulaşıcılıkta önemli bir kaynak olarak görülmektedir. İnfekte hayvanından özellikle iyi pişmemiş niteliklerde bir süt alınmış ise eğer bu tip sorunlarla karşılaşmak en etkili epidemiyolojik sorunlar arasında yer almaktadır. Ağız yolu ile doğrudan bulaşmakta olan bu hastalık zaman içinde kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tercih ederken bilindik yerlerden ya da markalardan satın almaya özen göstermelisiniz.

Tanı nasıl koyulur?

Kan üzerinde görülmekte olan bir takım değişiklikler hastalığı antikotların serolojik testler ile ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Elisa testleri ile çok daha net sonuçlar elde edebilmenin mümkün olduğu brusella insanlar üzerinde konakçı hayvanlarda bu hastalıkların kontrol edilmemesi sonucunda eradiksyonula ortaya çıkabilmektedir. Alerjenik reaksiyonlar görülmesi durumunda bir takım aşılar yapılmaktadır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak