Bermuda Adaları

Bermuda Adaları

Bermuda Adaları, Atlas Okyanusu’ nun batısında bulunur zincirimsi bir şekilde sıralanmış 300′ e yakın mercanadadan oluşur. New York’ un 1200 km güneydoğusunda, Kuzey California’ daki Hattares Burnu’ nun ise 1046 km doğusunda bulunur. Bu adalar birer İngiliz Kolonisi’ dir. Adalar zinciri, 35 km boyunca uzanır.

Düz ve basık olan adaların yüzeyi kayalıklarla kaplıdır. En yüksek tepesi 85,8 metredir ve adı Town Hill’ dir. Tatlı su kaynağı bulunmadığı için, su ihtiyacını büyük bir damıtma tesisi sağlar. Bu adalarda Meksika Körfezinden kuzeye doğru gidildikçe Gulf Stream’ in ılık sularının etkileri görülmeye başlar. İklim Miami iklimi gibi, yılın her vakti güneşlidir fakat bunaltıcı bir sıcağı yoktur. İkliminden dolayı her yıl 500 bin kadar turist gelir bu bölgeye.

Uzun ve dar adalar, köprüler ve asfalt yollarla birbirine bağlanmış durumdadır. Ana ada (Main Island) ya da Büyük Bermuda isimli en büyük adanın merkezinde, doğal bir limanı olan başken Hamilton yer alır. Takımadaların 53 kilometrekarelik yüzölçümünün en büyük parçası bu adadır. Adalarda ABD’ nin hava ve denizüsleri vardır. Üslerin yer aldığı topraklar II. Dünya Savaşı’ ndan sonra 99 yıllığına ABD’ ye kiralanmıştır.

Halkın temel geçim kaynağı turizmdir. Bunun yanında sebzecilik, balıkçılık, istakoz avcılığı ve zambak üretimi vardır. Buradaki zambak soğanlarını ve çiçeklerini büyük oranda ABD’ ye ihraç ederler. Küçük fabrikalarda üretilen parfüm ve esanslar da dış ülkelere ihraç edilir.

1511′ de “La Bermuda” adıyla haritalarda geçen Bermuda Adaları‘ nı, İspanyol denizci Juan Bermudez’ in keşfettiği söylenir. İspanyollar burada kalıcı olamadılar. 1609′ da Virginia’ da yeni yerleşim bölgelerine giden bir filo komutanı “Sir George Somers’ in amiral gemisi rotadan çıkmış ve ada kıyılarına çarpmıştır. Burada hiç kimse yaşamıyordu ve amiral ile adamları sandallar yaptılar ve böylece Virginia’ ya ulaştılar. Adaları çok övdüler ve buraya 60 kadar göçmen yerleşmek için geldi. Bir ara amiralin anısına adalara “Somers Adaları” da dendi.

1968′ de yeni bir anayasa hazırlandı bu bölgede. Yerel hükümetin yetkileri arttırıldı. Şiddetlenen ırk çatışmaları sebebiyle hükümet 1977′ de ırk ayrımına son veren bir tutum sergiledi. Daha sonra başlayan bağımsızlık görüşmelerinden sonuç alınamadı. Bugün halen İngiltere sömürgesidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak