Balkanlardaki Osmanlı Eserleri Nelerdir?

osmanlıBalkanlardaki Osmanlı Eserleri Nelerdir?

Osmanlı İmparatorluğu 623 sene hüküm sürmüş, 1453’ten sonra da Avrupa topraklarında hüküm sürmeye başlamış dev bir imparatorluktur. Sömürme mantığı olmadan, aldıkları toprak parçalarına büyük yatırımlar yapmış, eserler katmışlardır. 1543 yılında İstanbul’u aldıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu hızla balkanlarda topraklar kazanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu parçalanana kadar yani 1922 yılına kadar balkanlarda resmi olarak toprağı bulunan Osmanlı İmparatorluğu, balkanlarda ki hükmü yaklaşık 550 yıl kadar sürmüştür. Bu sürede Osmanlı İmparatorluğunun balkanlarda ki önemli eserlerinden sadece birkaç tanesini sizlere sunabileceğiz. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu binlerce eser bırakmış ve binlerce eserin kayda geçen, geçmeyen sayısı, çok özellikleri oluşu gibi etmenlerden dolayı simgeleşmiş Osmanlı eserlerini inceleyeceğiz.
Mostar Köprüsü
İsminden tanımayabilirsiniz belki ancak Mostar Köprüsünün görüntüsünü görürseniz mutlaka aklınızda yer etmiş bir görüntüdür. Tarihin en büyük mimarlarından Mimar Sinan’ın Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir. 456 kalıp taş kullanılarak, 24 metre yüksekle, 30 metre uzunlukla yapılmıştır. Döneminin en iyi mimari teknolojisi ile yapıldığını söyleyebiliriz. Çünkü bulunduğu bölgeye ismini veren Mostar Köprüsü, Mostar şehri olacak kadar bulunduğu bölge için önemli, zamanının iyi teknolojisi ile yapılmış köprüsüdür. Mimar Sinan’ın izlerini yüksek oranda taşıyan bir köprüdür ve Mimar Hayrettin Mostar çevresinde verdiği tek değerli eser değildir. Mimar Hayrettin hayatı boyunca özgün ve Mimar Sinan’dan izler taşıyan onca eseri balkanlara kazandırmıştır.
Belgrad Kalesi
İlk olarak Romalılar tarafından kurulsa da Belgrad kalesinin onarımını ve son şeklini Osmanlı imparatorluğu yapmıştır. Osmanlı imparatorluğunun günümüzde ki Belgrad şehrinde ki en çarpısı ve büyük eserlerinden birisidir.
Alaca Camii
Alaca Camii dışında ki alaca motiflerden kaynaklanan görüntüsüne istinaden verilmiş bir isimdir. Alaca Camii Makedonya’nın en ünlü ve sıra dışı tarihi mimarilerinden birisidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak