Antioksidan Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Antioksidan Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Son zamanlarda kitaplarda, dergilerde ve televizyon programlarında, sağlık ve zayıflama ile ilgili konularla karşılaşıldığında, genel olarak “antioksidan” kelimesi telaffuz ediliyor. Peki nedir bu antioksidan? Vücuda ne gibi faydaları vardır? Neden tüketilmelidir. İşte size cevabı.

Antioksidan, serbest radikallere karşı, diğer hücrelerimizi koruyan kimyasal  maddelerdir. Serbest radikaller ise, bir elektronunu kaybetmiş, oksijen atomu bulunduran moleküllerdir. Elektronları olmadığı kararsız (reaktif) hale gelirler ve diğer hücrelerin moleküllerine saldırmaya başlarlar. Hücre DNA’ larına kadar saldırabilir ve zamanla çeşitli hastalıklara ve kansere sebep olabilirler. Ciğerlerimize çektiğimiz hava sonucunda oluşurlar.

Antioksidan, vücudumuz tarafından üretildiği gibi, gıda yoluyla da alınır. Dışarıdan A, C, E vitamini ve Selenyum olarak gıda yoluya alınabilir. Bunlar vücuda girdikleri zaman serbest radikallerin oluşumunu ve faaliyetlerini etkiler. Böylece yaşlanmanın olumsuz etkilerini de geciktirirler. Antioksidanlar serbest radikallere karşı metabolizmayı korudukları için, makula dejenerasyonu, diyabet, kanser gibi hastalıkların yanında, bulaşıcı özellik gösteren hastalıklara karşı direnç göstermede hayati önem taşır. Ancak antioksidan, bu hastalıkların tedavisi için değil, vücudun bu hastalıklara yakalanmaması için gerekn direnci gösterir.

Genel olarak meyve, sebze, ceviz, fındık, bitkisel yağlar, kırmızı ve beyaz et, balık, tahıl gibi ürünlerde bol miktarda antioksidan bulunur. Vitamin türlerine göre şöyle bir sıralama yapabiliriz.

1) A vitamini ve Karotenoid: Domates, kabak, havuç, brokoli, tatlı patates, kara lahana, şeftali, kavun, kayısı gibi besinlerde bulunur.

2) C vitamini: Narenciye, turunçgiller, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, domates, çilek

3) E vitamini: Fındık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar

4) Selenyum: Balık, deniz kabukları, tahıl, yumurta, kırmızı et, sarımsak

Bunlar başlıca antioksidan içeren besinler olmakla beraber, soya sosu, nar, kızılcık, çay, nar, karpuz, kivi, brüksel lahanası ve ıspanak gibi çeşitli besinlerde de antioksidan içerikli vitaminler bulunur. Bunların tüketilmesi son derece önemlidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak