ALZHİMER HASTALIĞI

images (12)
ALZHİMER HASTALIĞI
Alzhimer: Zihin işlevlerinde kaybı niteleyen bir kelimedir. Bu hastalık yeni bir hastalık olmasa da hastaların sayısı giderek artmaktadır. Bu hastalıkta en önemli sorun yaştır. Ve yaşlanmak kaçınılmaz bir sondur. Günümüzde en hızlı artan yaş gurubunu 65 yaş ve üstü gruplar oluşturmaktadır. Alzhimer hastalığının görülme sıklığı yaş ile artmaktadır. 21. yy doğal, sosyal ve ekonomik felaketlerle karşılaşılmazsa hastalığın görülme sebebi dahada artacaktır. Türkiye de 300 bin civarında alzhimer hastası olduğu düşünülmektedir. Türkiye de 30 40 yıl sonra bu hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağını söylemek müneccimlik olmayacaktır.

ALZHİMER NASIL OLUŞUR
u hastalığın henüz nedeni tam aydınlatılamayan şekilde beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi ile olmaktadır. Hücre ölümü ile birlikte beyin yavaş yavaş büzülmeye başlar ve küçülür. Alzhimer hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, kanser hastalığı değildir. Bu hastalığın ırsi formları da mevcuttur. Ama bunlara nadir rastlanmaktadır.

ALZHİMER HASTALIĞINA NEDEN SEBEPLER
1. Yaş
2. geçmişte depresyon
3. Damar hastalıkları
4. Geçmişte ciddi kafa yaralamaları
5. Düşük eğitim düzeyi
6. Apoe4 taşyıcılığı
Bu hastalık ortalama 8 yıl sürmektedir. Bazı hastalarda hastalık çok yavaş ilerlerken bazılarında da kısmen yavaş ilerlemektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak