ADEM ile HAVVA

Evrenin yaratılış adam_and_eveöyküsü Tevratın ilk bir kaç bölümünde masalsı bir dille anlatılır.

Allah, evreni yarattıktan sonra dünyadan aldığı bir avuç topraklan insanı yarattı. ( Bu ilk erkeğin adı olan Adem sözcüğü İbranice’de İnsan anlamına gelir. ) Adem’i, içinde meyveler, ırmaklar ve istediği her şey bulunan Cennet adında bir bahçeye yerleştirildi.

Ama Adem yalnızdır, bu nedenle Allah Ademin kaburga kemiğinden ona bir eş yaratır. Adem, kendisin bir parçası olan bu ilk kadına Havva adını verdi.

Bu iki kusursuz insana Cennet’te tam bir özgürlük tanınmış, yalnızca iyilik ve kötülük bilgisini taşıyan ağacın meyvelerinden yememeleri yasaklanmıştır.

Allah, henüz kötülük nedir bilmeyen bu iki insanın hep böyle günahsız kalmasını ister. Ne var ki Şeytan bir yılan kılığında bahçeye girer ve yasak meyvenin tadına bakması için Havvayı kandırır.

Havva yediği meyvenin birazını’da ademe verir. Böylece, yasak meyveyi yiyerek o bahcenin tek yasasını çiğnemiş olan Adem ile Havva ilk  Günahını işlemiştir. O zaman Bu iki çifti cennet kovar ve elinde alevden Kılıç taşıyan bir Meleği Çennetin bekçisi yapar.

İslam inancın dada Adem Çamurdan Havva da onun kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kuran’a göre ilk peygamber olan Adem ‘e Allah’ın isteğine karşı İblis adlı bir Melek Secde etmez. İblis ‘in yılan kılığında Cennet’e girerek Havvayı kandırması onunda Adem’e yasak meyveyi yedirmesi Tevrattaki gibi anlatılmıştır. Cennetten kovulduktan sonra yeryüzünde ayrı ayrı yerlere indirilen Adem ile Havva İslam anlayışına göre Cebrail aracılığıyla bir birlerini bulurlar. Kuran’da Adem’in kâbe ‘nin yapımında bulunduğu, sonrada Cebrail’den hac törenini öğrendiği yazılıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak