2015 Genel Seçimi Ne Zaman?

2015 Genel Seçimi Ne Zaman?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1946 yılında çok partili hayata geçişinden bu yana, dört yılda bir gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimleri, 25. dönem milletvekillerinin belirlenmesi için, 2015 yılında tekrar gerçekleştirilecektir.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), merakla beklenen 2015 Genel Seçim tarihi konusuyla ilgili resmi açıklamayı, kendi internet sitesi üzerinden duyurdu. ysk.gov.tr resmi sitesinden yapılan açıklamada, 31 siyasi partinin katılım göstereceği 2015 Genel Seçim tarihi, 7 Haziran 2015 olarak belirtildi.

550 sandalyesi bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisinde, çoğunluğu sağlamak için gerekli olan sandalye sayısı 276 olarak belirlendi. 7 Haziran 2015 günü gerçekleştirilecek seçimde, bir sandıkta oy kullanması planlanan seçmen sayısı, YSK tarafından 360 ila 380 olarak açıklandı.

1 Şubat 2015 tarihinde, YSK tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, yurt dışında yaşayan ve oy kullanma vatandaşlık görevini yerine getirmek isteyen seçmenler için, 8 Mayıs tarihinden itibaren, hem gümrük kapılarında, hem de yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma işlemlerinin başlatılacağı duyuruldu.

Yüksek Seçim Kurulunun belirlemiş olduğu seçim takvimine göre, siyasi partilerin, 24 Mart 2015 tarihine kadar seçmen listelerine kesinlik kazandırması gerekiyor. 29 Mart tarihi itibariyle seçmen listelerine itiraz süresinin son bulacağı bildirilen duyuruda, siyasi partilerin, birleşik oy pusulasında alacakları yerler için, 3 Nisan 2015 tarihinde kura çekimi gerçekleştirileceği, belirtildi.

Siyasi partilerin kesin aday listelerinin 24 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete ’de ilan edileceğini bildiren Yüksek Seçim Kurulu, 6 Haziran akşamı saat 18.00’den itibaren seçim propagandasının son bulacağını ve seçim günü olan 7 Haziran tarihinde, YSK tarafından yapılacak açıklamaya kadar yasağın süreceğini belirtti.

İbrahim Tatlıses’in de aralarında bulunduğu birçok dikkat çekici aday ile seçimlere girmeye hazırlanan AKP’nin yanı sıra, HDP’nin ilk kez parti olarak gireceği seçimlerde, CHP’den ayrılan Emine Ülker Tarhan liderliğinde kurulan Anadolu Partisi, iktidar olma iddiasıyla ilk kez seçmen karşısına çıkıyor. CHP’nin seçim vaatlerini, bir seçim bildirgesi olarak hazırlayıp, sunması ve vizyonu hakkında seçmeni bilgilendirmesi bekleniyor. Ayrıca, İşçi Partisi, düzenlediği Olağanüstü Genel Kurultay’ında partinin adını Vatan Partisi, amblemini de çoban yıldızını kucaklayan iki başak olarak yenilemiş durumda ve yeni yüzüyle seçmenle buluşmaya hazırlanıyor.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak